ψαρεμα heavy Fishing

Το ψάρεμα από την ακτή με ζωντανά-μεγάλα δολώματα χρησιμοποιώντας τηλεκατευθυνόμενο σκαφάκι.
Απάντηση
George Zougris

ψαρεμα heavy Fishing

Δημοσίευση από George Zougris » Πέμ Μαρ 19, 2015 11:22 am

Η πρωτη μας δοκιμη με το νεο σκαφακι του Οδυσσεα αλλα και η πρωτη μου εμπειρια !!!!!!
θα ηεθελα να μεταφερω την εμπειρια μου απο αυτο το ψαρεμα στα παιδια που θα ξεκινησουν να κανουν αυτο το ψαρεμα για πρωτη φορα
Καταρχην δεν ξεκινατε χωρις μια εργαλειοθηκη μπορουν να συμβουν πραγματα στο σκαφακι που δεν τα περιμενετε λογω απειριας τα οποια μπορει να σας χαλασουν το ψαρεμα.
Εμεις μολις φτασαμε στο σημειο που θελαμε να ψαρεψουμε και τακτοποιησμαε τα πραγματα μας στησαμε τα καλαμια ...δολωσαμε την πρωτη σουπια δυστυχως μολις εδωσα εντολη απο την τηλεκατευθυνση να φυγη το σκαφακι μαζι με την σουπια ,εφυγε και η προπελα ....την προηγουμενη μερα ειχαμε αλλαξη τον αξονα σε ενα μαστορα που δυστυχως δεν εσφιξε μαλλον την προπελα
και ετσι χασαμε αρκετες ωρες γυρω στις (2,5) και με τα νευρα μας τσαταλια ..... επειδη και μεις δεν ξεραμε οτι η προπελα ειναι βυθιζομενη λογω ενος μπρουτζου που εχει για να βιδωθει στον αξονα
και ψαχναμε στην ακρογιαλια να την βρουμε μηπως την εβγαλε το κυματακι που ειχε εξω και στην διαδρομη απο το αμαξι μεχρι και το σημειο που κατεβηκαμε και αφησαμε τα πραγματα.
Εικόνα
Και οι τρεις ψαχναμε σαν τρελλοι γιατι ειχαμε χασει το ψαρεμα μιλαμε το βρισιδι πηγαινε συννεφο γιατι 3 μερες πριν τρεχαμε να ετοιμασουμε το σκαφακι λογω οτι ηταν μ μεταχειρισμενο και προσπαθησαμε
να ειναι κομπλε και να μην εχουμε καποιο απροοπτο.
ξεχασα να σας πω οτι ειχαμε παει στο ΣΕΦ να το δοκιμασουμε πριν 3 μερες και φυσικα το δεσαμε γιατι φοβομασταν μη το χασουμε απο καποια κακη λειτουργια ηταν η πρωτη βουτια του σκαφους
απο κει ξεκινησαν πολλα πραγματα και σας συμβουλευω να μην το δεσετε το σκαφακι διοτι καλα το στειλαμε μεσα μα οταν το γυρισαμε να βγη εξω μπερδευτηκε το νημα στον αξονα του μοτερ απο κατω ...βεβαια το φεραμε εξω και ξαναδοκιμασαμε και την δευτερη φορα μας εγινε το ιδιο με αποτελεσμα να μας καει το speed control σας παραθετω φωτο του για να δειτε τι πληρωνετε οταν δεν ξερετεο θεος να το κανει speed control και να σκεφτητε οτι πληρωνεις ενα καρο λεφτα για καινουργιο (εδω δεν ξερω αν φταει ο κατασκευαστεις του σκαφους η ο ανθρωπος που το αγορασε ο οδυσσεας αν το χε αλλαξη)
Εικόνα
Εικόνα
ενω υπαρχουν αδιαβροχα speed control. Τελος παντων ξεκινησαμε με μια ζημια των 45 € για speed control και τελικα πληρωσαμε 80€ γιατι αλλαξαμε αξονα και καλωδιωση η οποια ηταν ψιλα καλωδια και ζεστενοντουσαν
Η γνωμη μου ειναι οτι δεν εχει την ενταση του casting η οποιου αλλου ψαρεματος κανουμε που τρεχουμε δολωνουμε τελος παντω ασχολιομαστε βρε αδερφε αυτο το ψαρεμα ειναι του περιμενε αφου δολωσεις και σιγουρα πρεπει να χεις καλο μεζε καλο κρασι και καλη παρεα για την αναμονη του θηραματος
Εμεις ψαρι δεν βγαλαμε...... περασαμε εντονα λογω προβληματων......μα τελικα ο Οδυσσεα βρηκε την προπελα μεσα στην θαλασσα (ο κολοφαρδος) ευτυχως δηλαδη, και καταφεραμε να ριξουμε
Επισης να ξερετε οτι το σκαφακι δεν φαινετε καλα μετα τα 200 μετρα και σιγουρα χρειαζονται κυαλια αλλα καλα κυαλια
Ηθελα να να ευχαριστησω τον φιλο Μαικ για τα μοτερ που μου εδωσε λογω οτι εγω ακομα δεν εχω και για την καλη παρεα του οδυσσεα και του Νικολιου και να με συγχωρεσουν για τα καντηλοφαναρα που εριξα οταν χασαμε την προπελα χαχαχαχαχαχα
Ελπιζω να το ξανακανω αυτο το ψαρεμα και να χω αποτελεσματα ωστε να ψαρωσουμε ολοι μαζι !!!!!!

Αυτό το θέμα έχει 2 απαντήσεις

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένος χρήστης και συνδεδεμένος για να δείτε τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα.


Εγγραφή Σύνδεση
 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Bait Boat Fishing”