Ψάρεμα με ζωντανό, ψάρεμα με βαρκάκι, heavy casting....

Το ψάρεμα από την ακτή με ζωντανά-μεγάλα δολώματα χρησιμοποιώντας τηλεκατευθυνόμενο σκαφάκι.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Ψάρεμα με ζωντανό, ψάρεμα με βαρκάκι, heavy casting....

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Σάβ Οκτ 18, 2014 10:09 am

Πολλοί φίλοι μου στέλνουν μηνύματα, ρωτάνε σε διάφορα φόρουμ η και όπου βρουν ευκαιρία και ρωτάνε, τι καλάμι να πάρω... τι βαρκάκι να πάρω... τι δόλωμα να βάλω...τι αρματωσιά...
Η αλήθεια είναι οτι απογοητευουμαι όταν τους βλέπω να ρωτάνε, η και ακόμα περισσότερο στεναχωριέμαι για αυτούς που δεν έχουν ξανά ψαρέψει στην ζωή τους και ψάχνουν να βρουν το μεγάλο τρόπαιο, χωρίς να έχουν περάσει απο την διαδικασία να καταλάβουν, τι σημαίνει ψάρεμα. Το Ψάρεμα είναι πολλά περισσότερα από το να βγάλεις ενα καλό ψάρι.Είναι η διαδικασία, ειναι οι φίλοι,είναι το γέλιο, είναι η χαρά του να βγάλεις ενα ψάρι και να μην γνωρίζεις τι είναι.
Φυσικά δεν φταίνε αυτοί, αλλα όλοι εμείς που τους δείχνουμε τις φωτογραφίες με τα 10 κιλα τα μαγιάτικα, τις συναγρίδες, και αλλα ψάρια που στην ουσία δεν τα ψαρεύουμε απλά καθόμαστε και τα περιμένουμε.
Τι πιο εύκολο απο το να πάρεις ενα βαρκάκι, 2 καλάμια σκληρά, 2 μηχανάκια μεγάλα, 5 σουπιές που τις εχεις πληρώσει απο 10 ευρώ την μια... η θα έχεις ξενυχτίσει ενα ολόκληρο βράδυ μήπως και βρεις καμιά καλή σουπιά (και εδώ θα παίξεις μπουνιες.. επειδη ανακάλυψες το μερος που κάποιος αλλος βγάζει καλες και ζουμερές σουπιές).
Τι είπα τώρα....10 ευρώ την μια σουπιά ε? Δηλαδή???? 50 ευρώ η σουπιές,
Βάλε και κάνα 500 ευρώ ενα βαρκάκι που μάλλον κάποια στιγμή θα το χάσεις και θα πρέπει να το ξαναπάρεις γιατί ολα τα αλλα θα είναι άχρηστα χωρίς αυτό.
Που είμαστε τώρα??? 500 ευρώ ε? 2 καλάμια σκληρά απο αυτά που μας διαφημίζουν οτι είναι για ειδικά για heavy ψάρεμα (σκατά στα μούτρα μας) απο κανα 300 στην καλύτερη, 2 μηχανάκια μεγάλα που και αυτά πλέον ειναι ειδικά για αυτο το ψάρεμα, βάλε και κάνα 150αρι στο καθένα για πλάκα.ΠΟυ είμαστε τώρα? 550+600+300, σύνολο 1400 ευρώ!
Βάλε τώρα... νήματα για να γεμίσεις τα μηχανάκια η πετονιές, αγκίστρια μεγάλα και σληρα σαν προέκταση να μην πω τι... βενζίνες για να βρεις έναν καλό ψαρότοπο (στείλτε μου μήνυμα να σας πω εγώ που να πάτε ακριβώς!).
Και όταν τον βρεις.. θα ανακαλύψεις οτι θα πρέπει να τσακώνεσαι με άλλους εκατό που ειχαν το ιδιο όνειρο με εσένα, να βγάλουν το μεγάλο τρόπαιο!!! (υπάρχουν και άλλοι τρόποι να βγάλεις μεγάλα ψάρια από έξω χωρίς να σου πιάσουν τον κώλο)
Και ολα αυτα γιατί? Εγω δεν εχω καταλάβει πάντως, αλλα για κάποιον λόγο θα γίνονται ολα αυτά ε?
Και σκέφτομαι τωρα, ρε μεγάλε αφου θέλεις να πας να βγάλεις μεγάλα ψάρια και έχεις λεφτά για πέταμα γιατί δεν παιρνεις μια βάρκα και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο?
Να παίρνεις και κανέναν φίλο μαζί και να κάνεις το ψαρεματακι σου ομορφα και ωραία.
Τι ζαλίζεσαι στην βάρκα? Αμα δεν εχεις καλό στομάχι φιλε μου και δεν σου κάνουνε τίποτα αυτα τα χάπια για της ναυτίες, μην ξεκινήσεις καν το ψάρεμα....
www.constantinepalivakis.com

Αυτό το θέμα έχει 6 απαντήσεις

Πρέπει να είστε εγγεγραμμένος χρήστης και συνδεδεμένος για να δείτε τις απαντήσεις σε αυτό το θέμα.


Εγγραφή Σύνδεση
 
Απάντηση

Επιστροφή στο “Bait Boat Fishing”