Τσιπούρα

Ψάρεμα Τσιπούρας. Τσιπούρα (επιστημονική ονομασία: Sparus aurata - Σπάρος ο χρυσόχρους).
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Thanman
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2014 8:36 pm

Re: Όταν περνάς καλά μέσα από το αγαπημένο σου χόμπι

Δημοσίευση από Thanman » Τετ Φεβ 26, 2014 12:25 pm

Παιδιά αυτη την εποχή οι τσιπούρες δεν βαράνε στα δολώματά μας γιατί είναι γκαστρωμένες και είναι πολύ επιφυλακτικές με την τροφή τους. Θέλει να είσαι πάνω από τα καλάμια και άμεσο κάρφωμα όταν ξέρεις φυσικά ότι παίζουν ψάρια από κάτω!!!
https://www.facebook.com/Lamogia.gr?ref_type=bookmark

Ποποοο ψάρωμα!!!!!

Άβαταρ μέλους
Fanis Zampos
Διαχειριστής
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 9:16 pm

Re: Όταν περνάς καλά μέσα από το αγαπημένο σου χόμπι

Δημοσίευση από Fanis Zampos » Τετ Φεβ 26, 2014 6:16 pm

Thanman έγραψε:Παιδιά αυτη την εποχή οι τσιπούρες δεν βαράνε στα δολώματά μας γιατί είναι γκαστρωμένες και είναι πολύ επιφυλακτικές με την τροφή τους. Θέλει να είσαι πάνω από τα καλάμια και άμεσο κάρφωμα όταν ξέρεις φυσικά ότι παίζουν ψάρια από κάτω!!!
Θάνο δεν έχουν γεννήσει ακόμα?Έχω την εντύπωση πως η περίοδος εναπόθεσης των αυγών τους (τί είπα??) ειναι Δεκέμβριο-Ιανουάριο.Οπότε λογικά μετά την γέννα θα τρώνε λαίμαργα.Μπορεί να τα καθυστέρησε ο καιρός.Δεν είμαι και σίγουρος βέβαια... Ίσως κάνω και λάθος.
Κάποιος είπε πως πλούσιος είναι εκείνος που έχει ελεύθερο χρόνο για να ψαρέψει....Τελικά είμαι πολύ φτωχός....

Άβαταρ μέλους
Thanman
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2014 8:36 pm

Re: Όταν περνάς καλά μέσα από το αγαπημένο σου χόμπι

Δημοσίευση από Thanman » Πέμ Φεβ 27, 2014 12:59 pm

Οι τσιπούρες γεννάνε από εδώ και πέρα Φάνη! Κάποιες μπορεί να γεννήσαν και πριν 10 μέρες, αλλά τώρα αρχίζει η περίοδος 'εναποθέτησης των αυγών' (χαχαχαχα γαμάτο!!!)
https://www.facebook.com/Lamogia.gr?ref_type=bookmark

Ποποοο ψάρωμα!!!!!

Άβαταρ μέλους
mpampists
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 11:38 am

Re: Όταν περνάς καλά μέσα από το αγαπημένο σου χόμπι

Δημοσίευση από mpampists » Πέμ Φεβ 27, 2014 2:25 pm

αλλα λεει η wikipedia Θανο...

Αναπαραγωγή

Οι τσιπούρες είναι πρωτάνδρα ερμαφρόδιτα ψάρια, δηλαδή γεννιούνται πρώτα ως αρσενικά και μετά το πέρας περίπου 3 χρόνων κάνουν αναστροφή φύλου και γίνονται θηλυκά. Οι τσιπούρες ενηλικιώνονται σεξουαλικώς ως αρσενικά όταν γίνουν 2 χρονών (μήκος 20 - 30 εκατοστά, βάρος 350 με 400 γραμμάρια). Όταν γίνουν 3 χρονών (μήκος 30 - 40 εκατοστά, βάρος 600 γραμμάρια περίπου) οι τσιπούρες γίνονται θηλυκά. Οι τσιπούρες αναπαράγονται από τον Οκτώβιο μέχρι το Δεκέμβριο σε λιμνοθάλασσες και δεξαμενές αλμυρού νερού. Κάθε θηλυκό γενά 20.000 με 80.000 αυγά την ημέρα. Τα ιχθύδια γεννιούνται στα ανοικτά νερά και στη συνέχεια κολυμπούν την άνοιξη μέχρι τα ρηχά νερά, όπου είναι πιο ασφαλή και η τροφή πιο άφθονη. Μένουν εκεί μέχρι τον Οκτώβριο. Μετά ενσωματώνονται στο αρχικό κοπάδι, λαμβάνουν μέρος στην αναπαραγωγή και θα το ακολουθούν στις μετακινήσεις του. Κάτι αξιοσημείωτο για την τσιπούρα είναι ότι ενώ μπορεί να είναι σε διαδικασία αλλαγής φύλου από αρσενικό σε θηλυκό, μπορεί να τη διακόψει, και να ξαναπαράγει σπέρμα για την ερχόμενη αναπαραγωγική περίοδο.

Άβαταρ μέλους
panos
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 11:04 am

Re: Όταν περνάς καλά μέσα από το αγαπημένο σου χόμπι

Δημοσίευση από panos » Παρ Φεβ 28, 2014 11:53 am

Η δικιά μου τα είχε αφήσει τα αυγά της, τσέκαρα τις γονάδες. Η περίοδος αναπαραγωγής εξαρτάται απο το γεωγραφικό πλάτος (φωτοπερίοδος), αλλά ποικίλει ανάμεσα στα ιχθυαποθέματα. Τα ιχθυαποθέματα είναι <<υποπληθυσμοί>> τα οποία διαφοροποιούνται κάπως απο το τυπικό είδος. Παράδειγμα οι μπαλάδες του Πόρτο Κουφό που γίνονται τέρατα. Έτσι υπάρχει μεν μια τυπική περίοδος για το κάθε είδος αλλά το ψάρι στα χέρια σου μπορεί να είναι λίγο πάνω-λίγο κάτω. Πάντως στην χαλκίδα έχουνε γεννήσει και ντροπή μου που θα το πώ αλλά η λεχώνα ήταν πολύ σφιχτή και δεν είχε έντονη γεύση και άρωμα. Πρέπει να φάνε λίγο πρώτα για να νοστιμέψουν :P (κατα πάσα πιθανότητα βγαίνουμε off-topic, αν αυτό πρόκειται να είναι το photo-thread με τα ψάρια μας!)
Σαν τη θάλασσα δεν έχει..

Άβαταρ μέλους
Thanman
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 280
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2014 8:36 pm

Re: Όταν περνάς καλά μέσα από το αγαπημένο σου χόμπι

Δημοσίευση από Thanman » Παρ Φεβ 28, 2014 12:07 pm

mpampists έγραψε:αλλα λεει η wikipedia Θανο...

Αναπαραγωγή

Οι τσιπούρες είναι πρωτάνδρα ερμαφρόδιτα ψάρια, δηλαδή γεννιούνται πρώτα ως αρσενικά και μετά το πέρας περίπου 3 χρόνων κάνουν αναστροφή φύλου και γίνονται θηλυκά. Οι τσιπούρες ενηλικιώνονται σεξουαλικώς ως αρσενικά όταν γίνουν 2 χρονών (μήκος 20 - 30 εκατοστά, βάρος 350 με 400 γραμμάρια). Όταν γίνουν 3 χρονών (μήκος 30 - 40 εκατοστά, βάρος 600 γραμμάρια περίπου) οι τσιπούρες γίνονται θηλυκά. Οι τσιπούρες αναπαράγονται από τον Οκτώβιο μέχρι το Δεκέμβριο σε λιμνοθάλασσες και δεξαμενές αλμυρού νερού. Κάθε θηλυκό γενά 20.000 με 80.000 αυγά την ημέρα. Τα ιχθύδια γεννιούνται στα ανοικτά νερά και στη συνέχεια κολυμπούν την άνοιξη μέχρι τα ρηχά νερά, όπου είναι πιο ασφαλή και η τροφή πιο άφθονη. Μένουν εκεί μέχρι τον Οκτώβριο. Μετά ενσωματώνονται στο αρχικό κοπάδι, λαμβάνουν μέρος στην αναπαραγωγή και θα το ακολουθούν στις μετακινήσεις του. Κάτι αξιοσημείωτο για την τσιπούρα είναι ότι ενώ μπορεί να είναι σε διαδικασία αλλαγής φύλου από αρσενικό σε θηλυκό, μπορεί να τη διακόψει, και να ξαναπαράγει σπέρμα για την ερχόμενη αναπαραγωγική περίοδο.
Μπάμπη, η wikipedia αναφέρεται σε ένα ψάρι που το βρίσκουμε σε πολλά μέρη ανά το κόσμο.

Τι συμπεριφορά έχει η τσιπούρα στη Πορτογαλία και τι τρώει στην Αλγερία και πότε γεννάει στα ανατολικά παράλια της β. Αμερικής, δεν είναι το ίδιο με την Ελλάδα, και είναι απολύτως λογικό. Στη Χαλκίδα πάντως η περίοδος γέννας είναι τώρα στη λήξή της σιγά σιγά, μιας και φέτος το μπάσιμο των ψαριών έγινε λίγο νωρίτερα από πέρσυ. Δηλαδή πιθανώς να τους άλλαξε το πρόγραμμα και ο ζεστός χειμώνας φέτος.
Προς θεού, δεν είμαι επιστήμονας θαλάσσιου περιβάλοντος, αλλά όταν τα ψαρεύεις τα μέρη και συζητάς με τους παλιούς και καθημερινούς ψαράδες της Χαλκίδας, ξέρεις και μαθαίνεις τις εδώ συνήθειες των ψαριών.

Φιλικά πάντα,
Θάνος!!
https://www.facebook.com/Lamogia.gr?ref_type=bookmark

Ποποοο ψάρωμα!!!!!

Άβαταρ μέλους
Christos Pi
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 10:04 am
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Christos Pi » Τετ Ιουν 01, 2016 11:17 am

Πάντως παιδιά θα ήθελα την γνώμη σας ως προς τους τρόπους σύλληψης της ντίβας των θαλασσών μας. Τις αναφέρω ντίβες γιατί μας επισκέπτονται όταν θέλουν, αν θέλουν και αν δεν τους κάνουμε μας "φτύνουν" και φεύγουν!
Καρφώνουμε? Δεν καρφώνουμε? Μαιμουδάκια? Κουδουνάκια? Νούμερο αγκίστρι? μήκος παράμαλλου? sissy ή κάποια άλλη πονηρή αρματωσιά? float?
Ας πούμε, εγώ προσωπικά γι αυτό το ψάρι, και τις άναρχες συμπεριφορές του μίσησα τα sissy και σταμάτησα να τα χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια.
Πλέον χρησιμοποιώ σταθερές αρματωσιές ή κάποιο συρόμενο μονάγκιστρο με αρκετά μακρύ παράμαλλο, όσο μου επιτρέπει ο βυθός που θα ψαρέψω. Αγκίστρι 1 ή 2 ανάλογα την εταιρία. Σε ένα μου καλάμι πάντα ένα μικρό float λευκό ή φωσφορίζων, ακούγεται περίεργο αλλά έχω πάρει μεγάλες συγκινήσεις με αυτά.
Κυρίως στα μέρη μου, χρησιμοποιώ μαιμουδάκια, σε άλλα μέρη όπως πχ Χαλκίδα λογω των ισχυρών ρευμάτων, αναγκαστικά με κουδουνάκια ή και τιποτα.
Αλλα το κυριότερο μυστικό για εμένα όταν μια τσιπούρα με επισκέπτεται είναι ένα.. Δεν θέλει άγχος και βιασύνες. Παλιότερα πεταγόμουν πάνω κι έπιανα αμέσως το καλάμι πιστεύοντας οτι το ψάρι είναι πάνω και το αποτέλεσμα? ενα δόλωμα τσιχλόφουσκα μασημένη και τα νεύρα στο ταβάνι. Πλέον ανοίγω το pick up και κι αράζω στην καρεκλίτσα μου. την αφήνω ήσυχη να επιλέξει αν αυτό που της προσφέρω της κάνει η όχι. Και πραγματικά αυτή μου η συμπεριφορά βελτίωσε στο μέγιστο τις συλλήψεις.
Βέβαια γνωρίζω οτι το κάθε μέρος απαιτεί και διαφορετική αντίδραση, όπως στην γέφυρα ή ένα βραχότοπο οπου εκεί τα πολλά μπόσικα μπορεί να σου κοστίσουν..

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Τετ Ιουν 01, 2016 10:32 pm

Και εγώ με σταθερό κ μεγάλο παράμαλλο ψαρεύω (1 οργια) με πολύ καλή απόδοση κ περιστασιακά συρόμενη με ένα μικρό μαύρο απελευθερωτη από carp, τον οποίο έχω δουλέψει αρκετά κ το προτείνω ανεπιφύλακτα πλέον για συρόμενο.
Αλλά....!
Επειδή το τελευταίο καιρό παίζουν πολλά καλά τσιμπήματα αφημένα με υπομονή κ το αποτέλεσμα είναι το δόλωμα να είναι ανέπαφο, στο επόμενο ψάρεμα θα στήσω τα καλάμια ξάπλα με μποσικο στη μάνα κ συρόμενο.
Θα ενημερώσω...
Τώρα σε γενικές γραμμές αυτό το άναρχη συμπεριφορά που λες Χρήστο τα λέει όλα..
Στα μέρη που πάω έχουν αρχίσει κ μας δουλεύουν κανονικά..

Άβαταρ μέλους
scorpions22
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 18, 2016 1:26 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από scorpions22 » Τετ Οκτ 05, 2016 3:37 am

Τελικα ποιος ειναι ο σωστος τροπος για την συλληψη της?

Άβαταρ μέλους
Tasos Potoudis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1884
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 27, 2014 12:22 pm
Been thanked: 1 time

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Tasos Potoudis » Τετ Οκτ 05, 2016 10:08 am

Ο καθένας θα πει τα δικά του ανάλογα τις εμπειρίες του.
Τα ψάρια δεν έχουν πάντα τη ίδια συμπεριφορά.
Ανάλογα την περιοχή,την περίοδο, τις συνθήκες, την εξέλιξη ακόμη.....αλλάζουν συμπεριφορά.
Πόσο μάλλον η μεγάλη τσιπούρα.....
Μακρύ παράμαλλο, δυνατό αγκίστρι, κ πλούσιο δόλωμα σίγουρα.
Αν το συρόμενο σου δεν μπερδεύεται στο βυθό είναι οκ.
Έχω πετύχει τύπο που τις ψαρευε με δικό του ζυμάρι κ πολυαγκιστρο με καρούλια κ έβγαζε δικιλες..
Ότι έχεις διαβάσει στο φόρουμ ισχύει.
Δοκίμασε διάφορα κ ότι σου κάτσει κ σε κερδίσει... κ συνέχιζε να δοκιμάζεις.
Το πιο σημαντικό είναι ο τόπος κ ο χρόνος.

Alexvag
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 26
Εγγραφή: Δευ Αύγ 10, 2015 10:36 pm

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Alexvag » Τετ Οκτ 05, 2016 10:48 am

Πριν λιγες μερες που πηγα για ψαρεμα το πρωτο καλαμι που δολωσα με μανακι το εβλεπα και γελουσα. Το ειχα δολωσει χαλια. Το ριχνω μεσα...και μετα απο 15 λεπτα αφου εριξα και το δευτερο καλαμι το βγαζω εξω με τη σιγουρια οτι το μανακι θα εχει γινει σαν καλτσα πο τη βολη. Τελικα το δολωμα ηταν επανω στα κακα του τα χαλια και το παραμαλο κοκορετσι. Το ξεμπερδευω οπως οπως και μενω με ενα κατσαρωμενο παραμαλο και ενα δολωμα χαλια...λεω ε ενταξει ας το ριξω ετσι μεχρι να κανω κατι αλλο που ηθελα... Σε 5 λεπτα αυτο το πραγμα εβγαλε τσιπουρα...απο εκει και περα ολα τα αλλα δολωματα που ηταν πολυ προσεγμενα δεν πηραν τσιμπια.

Άβαταρ μέλους
takis.mantadakis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 269
Εγγραφή: Σάβ Αύγ 13, 2016 2:11 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από takis.mantadakis » Τετ Οκτ 05, 2016 7:48 pm

Η δικη μου τελευταια εμπειρία με τις συγκεκριμένες κυριες ηταν αρκετα διασκεδαστικη...κ αυτό το λεω γτ οπως ειπωθηκε κ παραπανω μας κανουν ότι θέλουν...οποτε γουσταρουν θα τσιμπήσουν, οποτε γουσταρουν θα παιξουν με το δολωμα κ όποτε γουσταρουν θα το καταπιουν ολόκληρο κ θα φυγουν.Βγαζοντας το ενα απο τα δυο καλαμια για να τσεκαρω το δολωμα κ να το ανανεωσω βλέπω το διπλανο καλαμι να χορευει κ το μαιμουδακι να ανεβαινει προς τα πανω αργα.βλεποντας το λεω μπααα απο τα ρεύματα θα ειναι κ συνεχιζω τη δουλειά που εκανα γυριζοντας μαλιστα κ την πλατη μου..το αποτελεσμα δευτερολεπτα μετα ακουω το μαιμουδακι να κοντραρει στον οδηγό κ εγω απ τη βιασυνη μου να παραταω αγαρμπα το καλαμι που δολωνα να μου φευγει απο τα χερια κ να πιανω το αλλο καλαμι φερνοντας τελικα εξω μια μισοκιλη τσιπουριτσα.Λιγη ωρα μετα κ ενω καθομαι στην καρεκλιτσα μου ομορφα κ καλα παρατηρωντας το τοπιο κ χαλαρωνοντας βλεπω σιγα σιγα το μαιμουδακι να ανεβαινει 5 ποντους κ να σταματαει.Ενω ημουν έτοιμος απο την αδρεναλινη που σε κυριευει εκείνη τη στιγμη να πεταχτω κ να αρπαξω το καλαμι στα χερια, καταπολεμησα αυτο το συναισθημα κ συνεχισα να καθομαι οσο μπορουσα αταραχος στην καρεκλα μου κ να παρατηρω το μαιμουδακι να ανεβαινει λιγο ακομα.να σταματαει..να ανεβαινει λιγο να σταματαει ξανα..μεχρι που σταμάτησε εντελως να κινειται κ πριν κοντραρει στον πρωτο οδηγό.Κ φυσικα το ψάρι δεν πιαστηκε ποτε κ εγω ελιωσα απ τα γελια με το δουλεμα που μου εκανε...

Άβαταρ μέλους
kostas genikis
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 399
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 12:43 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από kostas genikis » Παρ Οκτ 14, 2016 10:36 pm

Ενα βιντεο που εκανα για το ψαρεμα της χρυσοφρυδας και πως της αναζητω εδω στα μερη μου θεσσαλονικη και χαλκιδικη !

thanasis
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 42
Εγγραφή: Τετ Μαρ 05, 2014 10:33 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από thanasis » Δευ Οκτ 17, 2016 11:40 pm

ψαχνοντας και γω για ενα σετ καλαμιων για μουρμουρες και τσιπουρα αλλα σε ηρεμα νερα αντε με λιγο ελαφρυ αερακι,υπαρχει καποιος να προτεινει αν γινεται καποιο τρισπαστο?

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Τρί Οκτ 18, 2016 12:58 am

Μεχρι τι χρήματα Θανάση?

Άβαταρ μέλους
OdysseasAlexandrou
Αρχιψαρωμένος
Αρχιψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 346
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 20, 2014 1:17 am

Re: Τσιπούρα

Δημοσίευση από OdysseasAlexandrou » Τρί Οκτ 18, 2016 8:38 am

kostas genikis έγραψε:Ενα βιντεο που εκανα για το ψαρεμα της χρυσοφρυδας και πως της αναζητω εδω στα μερη μου θεσσαλονικη και χαλκιδικη !
Κωστα πιο μοντελο αγκιστρι αμπερντιν ειναι στο βιντεο . Ωραιο βιντεο μπραβο σου και σε ευχαριστουμε !!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “Τσιπούρα”