Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Απάντηση
Άβαταρ μέλους
kapo
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 23, 2014 8:10 pm

Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από kapo » Πέμ Μαρ 27, 2014 2:49 pm

Μία αρματωσιά που κάνω εγώ στα καλαμάρια

Εικόνα
Τα καλά κόποις κτώνται....

Άβαταρ μέλους
jkasa
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 22, 2014 1:07 pm

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από jkasa » Πέμ Μαρ 27, 2014 3:15 pm

Γιαννη γιατι χρεισιμοποιεις τοσο χοντρο παραμαλο?0,30-0,40?χοντρο δεν ειναι?
Tα Τετραθεμελα του κοσμου τουτου¨ψαρι,κρασι,φωτια,γυναικα...

Άβαταρ μέλους
kapo
Ψαρωμένος
Ψαρωμένος
Δημοσιεύσεις: 158
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 23, 2014 8:10 pm

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από kapo » Πέμ Μαρ 27, 2014 4:37 pm

Kαι 0,25 να βαλεις δεν εχεις θεμα απλα για να ειμαι καλυμμενος σε περιπτωση σκαλωματος βαζω πιο χοντρο. Τα καλαμαρια δεν εχουν προβλημα με το αν ειναι χοντρο το παραμαλλο η οχι, αφου καποιοι τα ψαρευουν και με σκετο νημα. Το παραμαλλο το βαζουμε μπροστα μονο για τα γδαρσιματα και για τιποτα αλλο μιας και το νημα στην επαφη του με καποιο βραχο κοβεται αμεσως. Οποτε βαζω καποιο χοντρο και εχω το κεφαλι μου ησυχο. Με αυτον τον τροπο αυξανονται και οι πιθανοτητες να ανοιξουν καποιες ακιδες της καλαμαριερας και να την σωσεις.
Τα καλά κόποις κτώνται....

Άβαταρ μέλους
Georgecasting
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2016 7:09 pm

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από Georgecasting » Τετ Ιαν 11, 2017 8:27 pm

Καλησπέρα παιδες!

Εγω ετοιμασα για αρματωσια για το πρωτο μου egi που θα κανω ως εξης:

Εχω γεμίσει τον μηχανισμό με νημα της oceanic 0.20mm green

με παραμαλλο της asari fluorocarbon invisible 0.21mm, γυρο στα 60 εκ.μακρος.

Προς ωρας διαθετω αυτές τις καλαμαριερες και θα παρω και αλλες Σάββατο.... :D

Αυτο που με ενδιαφέρει είναι η αρματωσια,είμαι σε σωστο δρομο παιδες?
Η πρέπει να κοντινω η μακρυνω το παραμαλλο?
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Constantine Palivakis
Admin
Admin
Δημοσιεύσεις: 1614
Εγγραφή: Τετ Φεβ 19, 2014 8:31 pm
Been thanked: 1 time

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από Constantine Palivakis » Τετ Ιαν 11, 2017 10:52 pm

Το παραμαλλο μου φαινεται λιγο μεγαλο, εχεις κατι συγκεκριμενο στο νου σου η απλα ετσι το βαζεις?
Βλεπω την φωτο του καπο απο πανω και εχει σχεδον το μισο.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Elias k
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 2:17 am

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από Elias k » Τετ Ιαν 11, 2017 10:58 pm

Ποίος ο λόγος τόσο χοντρή μισινεζα?
Δεν χρειάζεται κατά την άποψή μου και ούτε παραμαλο με στριφταρι γιατί αλλάζει η πλεύση της καλαμαριερας.
Αν κρατήσεις σταθερά την δύναμη που ασκείς όταν είσαι σκαλομενος θα ανοίξουν από μόνα τους τα Αρπαδία της.Αντίθετος ειναι κακό το να αλλάζεις την δύναμη που ασκείς με ταλαντώσεις του καλαμιου σου.Ψαρευω Καλαμαριά και σουπιες πολλά χρόνια με νήμα και αρκετά ψιλό σε διάμετρο σε τρομερά σκαλοματα και πότε δεν είχα θέμα καψίματος του νήματος. Άποψη μου θα ήταν καλύτερο να κάνεις έναν διπλό γιουνι με παραπάνω σπείρες στο νήμα και να αποφύγεις το στριφταρι γιατί όπως είπα αλαζει την πλεύση και το ζυγισμα της καλαμαριερας.

Άβαταρ μέλους
Georgecasting
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2016 7:09 pm

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από Georgecasting » Τετ Ιαν 11, 2017 11:39 pm

Constantine Palivakis έγραψε:Το παραμαλλο μου φαινεται λιγο μεγαλο, εχεις κατι συγκεκριμενο στο νου σου η απλα ετσι το βαζεις?
Βλεπω την φωτο του καπο απο πανω και εχει σχεδον το μισο.
Να σου πω Ντίνο μου δεν ειχα κατι στο νου μου συγκεκριμένο,απλά εβλεπα που το κανουν κάποιοι και ακουγαν τα αυτιά μου καπου εκει πανω κατω......οποτε να το κοντινω σε 30 το πολυ......
Σαν πάχος του παραμαλλου είμαι καλα σε 21mm?

Άβαταρ μέλους
Georgecasting
Μέλος
Μέλος
Δημοσιεύσεις: 34
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 19, 2016 7:09 pm

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από Georgecasting » Τετ Ιαν 11, 2017 11:58 pm

Elias k έγραψε:Ποίος ο λόγος τόσο χοντρή μισινεζα?
Δεν χρειάζεται κατά την άποψή μου και ούτε παραμαλο με στριφταρι γιατί αλλάζει η πλεύση της καλαμαριερας.
Αν κρατήσεις σταθερά την δύναμη που ασκείς όταν είσαι σκαλομενος θα ανοίξουν από μόνα τους τα Αρπαδία της.Αντίθετος ειναι κακό το να αλλάζεις την δύναμη που ασκείς με ταλαντώσεις του καλαμιου σου.Ψαρευω Καλαμαριά και σουπιες πολλά χρόνια με νήμα και αρκετά ψιλό σε διάμετρο σε τρομερά σκαλοματα και πότε δεν είχα θέμα καψίματος του νήματος. Άποψη μου θα ήταν καλύτερο να κάνεις έναν διπλό γιουνι με παραπάνω σπείρες στο νήμα και να αποφύγεις το στριφταρι γιατί όπως είπα αλαζει την πλεύση και το ζυγισμα της καλαμαριερας.
Εγω απλα φοβάμαι το νημα σε 20αρι λογο οτι μην κοπει γιαυτο βαζω παραμαλλο fluoro......
Οσο για το στριφταρι,εννοείς δενεις την απ'ευθειας την καλαμαριερα σε μανα?

Άβαταρ μέλους
Elias k
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 2:17 am

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από Elias k » Πέμ Ιαν 12, 2017 3:24 am

Georgecasting έγραψε:
Elias k έγραψε:Ποίος ο λόγος τόσο χοντρή μισινεζα?
Δεν χρειάζεται κατά την άποψή μου και ούτε παραμαλο με στριφταρι γιατί αλλάζει η πλεύση της καλαμαριερας.
Αν κρατήσεις σταθερά την δύναμη που ασκείς όταν είσαι σκαλομενος θα ανοίξουν από μόνα τους τα Αρπαδία της.Αντίθετος ειναι κακό το να αλλάζεις την δύναμη που ασκείς με ταλαντώσεις του καλαμιου σου.Ψαρευω Καλαμαριά και σουπιες πολλά χρόνια με νήμα και αρκετά ψιλό σε διάμετρο σε τρομερά σκαλοματα και πότε δεν είχα θέμα καψίματος του νήματος. Άποψη μου θα ήταν καλύτερο να κάνεις έναν διπλό γιουνι με παραπάνω σπείρες στο νήμα και να αποφύγεις το στριφταρι γιατί όπως είπα αλαζει την πλεύση και το ζυγισμα της καλαμαριερας.
Εγω απλα φοβάμαι το νημα σε 20αρι λογο οτι μην κοπει γιαυτο βαζω παραμαλλο fluoro......
Οσο για το στριφταρι,εννοείς δενεις την απ'ευθειας την καλαμαριερα σε μανα?
Ενα 20αρι εχει τουλαχιστον 12 με 14 κιλα αντοχη οποτε ειναι αρκετα τα κιλα.Εκρος αν ψαρευεις πανω σε ΠΙΝΕΣ :? Ναι δενω πανω στην καλαμαριερα το νημα και αν δεν εχει σωστη πλευση την ζυγιζω με δαγκωτα μολιβακια μετα απο δοκιμες που θα κανω να δω την πλευση της!

Άβαταρ μέλους
mpampists
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 11:38 am

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από mpampists » Τρί Φεβ 07, 2017 9:42 pm

Elias k έγραψε:
Georgecasting έγραψε:
Elias k έγραψε:Ποίος ο λόγος τόσο χοντρή μισινεζα?
Δεν χρειάζεται κατά την άποψή μου και ούτε παραμαλο με στριφταρι γιατί αλλάζει η πλεύση της καλαμαριερας.
Αν κρατήσεις σταθερά την δύναμη που ασκείς όταν είσαι σκαλομενος θα ανοίξουν από μόνα τους τα Αρπαδία της.Αντίθετος ειναι κακό το να αλλάζεις την δύναμη που ασκείς με ταλαντώσεις του καλαμιου σου.Ψαρευω Καλαμαριά και σουπιες πολλά χρόνια με νήμα και αρκετά ψιλό σε διάμετρο σε τρομερά σκαλοματα και πότε δεν είχα θέμα καψίματος του νήματος. Άποψη μου θα ήταν καλύτερο να κάνεις έναν διπλό γιουνι με παραπάνω σπείρες στο νήμα και να αποφύγεις το στριφταρι γιατί όπως είπα αλαζει την πλεύση και το ζυγισμα της καλαμαριερας.
Εγω απλα φοβάμαι το νημα σε 20αρι λογο οτι μην κοπει γιαυτο βαζω παραμαλλο fluoro......
Οσο για το στριφταρι,εννοείς δενεις την απ'ευθειας την καλαμαριερα σε μανα?
Ενα 20αρι εχει τουλαχιστον 12 με 14 κιλα αντοχη οποτε ειναι αρκετα τα κιλα.Εκρος αν ψαρευεις πανω σε ΠΙΝΕΣ :? Ναι δενω πανω στην καλαμαριερα το νημα και αν δεν εχει σωστη πλευση την ζυγιζω με δαγκωτα μολιβακια μετα απο δοκιμες που θα κανω να δω την πλευση της!


να ρωτησω εδώ κατι Ηλια...αφου δενεις απευθειας πανω στο νημα δεν είναι κουραστικο να κανεις συνεχεια κομπους όταν αλλαζεις καλαμαριερα...δεν είναι πιο ευκολο να βαλεις μια στριφταροπαραμανα;

Άβαταρ μέλους
Elias k
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 2:17 am

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από Elias k » Τρί Φεβ 07, 2017 10:31 pm

Για την ακρίβεια θες μια Μπολονεζ στριφτοπαραμανα αν θες για αλλαγές. Αλλά όταν πας σε μέρος που τρώνε Π.Χ. στο μπλε δεν ψάχνεστε απλά πας απευθείας πάνω στην καλαμαριερα για ποιο σωστή πλεύση.
Βασικά η πλεύση είναι θέμα κ αλαμαριερας και οι φθηνές μόλις ρουφήξουν νερό αλαζουν πλεύση.
Ακόμη και το σχέδιο Π.Χ.γαρίδα έχει βαριδακι από κάτω, ενώ τα γουρουνάκια δεν έχουν και τα περισσότερα δεν βυθίζονται,οπότε πας σε αρματομα τύπου εγγλεζικου η Μπολονεζ.

Άβαταρ μέλους
mpampists
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 290
Εγγραφή: Παρ Φεβ 21, 2014 11:38 am

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από mpampists » Τετ Φεβ 08, 2017 12:24 am

ΠΩΠΩ Ηλια ειπαμε να ριξουμε καμια καλαμαριερα για μπανιο και εσυ θα με βαλεις να μαθω ολες τις τεχνικες μαζι.....ζγα ζγα που λενε και στο χωριο μου χαχαχα

Άβαταρ μέλους
Elias k
Psaroma Fishing Team
Psaroma Fishing Team
Δημοσιεύσεις: 368
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 19, 2014 2:17 am

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από Elias k » Τετ Φεβ 08, 2017 3:59 am

ollleeeeee
Με το μαλακο Μπαμπη!!
Σιγα σιγα θα σου βγουνε μπροστα σου αυτα που σου λεω,δεν πρεπει να τα παρεις ολα με την πρωτη…Παγαλια παγαλια :lol: :lol: :lol: :lol:

George Zougris

Re: Αρματωσιά για μία καλαμαριέρα

Δημοσίευση από George Zougris » Τετ Φεβ 08, 2017 1:12 pm

Η δική μου άποψη με πολύ λίγα ψαρέματα στα καλαμάρια είναι επειδή θα ψάξεις και για μέρη και σε τι χρώμα χτυπάνε τα καλαμάρια μετά το νήμα (P.E 0.6 - 0.8 - 1.0) να αντέχει και τα μεγάλα νούμερα καλαμαριέρες εγώ χρησιμοποιώ ένα 0,8 μια μέση λύση.
Το ψιλό νήμα σε βοηθά στις μακρινές ρίψεις πετάς πιο μακρυά όταν τα καλαμάρια είναι σε πιο βαθιά νερά και όταν ψαρεύεις σε βαθιά νερά βυθίζετε και πιο γρήγορα η καλαμαριέρα σου 25άρι παράμαλλο 50-60εκ (εγώ δεν κολλάω στο flurocarbon) μια παραμάνα μετά μικρού μεγέθους S αν θυμάμαι καλά.
Εικόνα
και βάζεις την καλαμαριέρα σου αυτό κάνω εγώ....η παραμάνα απαραίτητη για να αλλάζεις εύκολα καλαμαριέρες.
Τώρα άμα ψαρέψεις με γουρουνάκια καλαμαριέρες (όταν φτάσεις εκεί) υπάρχουν εξειδικευμένα βαρίδια egging τα οποία κρεμιούνταν από την καλαμαριέρα σου πολύ εύκολα η κάποια προσθέτονται κάτω από το υπάρχων βαρίδι της καλαμαριέρας όπως θα δεις στις φώτο παρακάτω οι οποίες είναι τυχαίες βέβαια και δεν είναι προϊόν διαφημίσεως η προτιμήσεως

Εικόνα

Εικόνα
Υ.Γ Κι άμα βγάλετε κάνα κομμάτι στρώστε τραπέζι και να ξέρετε είμαι μέσα για μάσα και για πιόμα χαχαχαχα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Αρματωσιές”